
Septembra 2020 smo na naši šoli s partnerskimi šolami iz Nemčije, Italije in Španije začeli dvoletni Erasmus+ projekt Thank you for the music (”Hvala za glasbo”). V sklopu projekta bodo učenci spoznavali tuje kulture in predstavljali svojo, utrjevali angleščino in stkali nova prijateljstva.
Glavni cilj projekta je, da bi vsaka šola izbrala 2–3 evropske pesmi (po možnosti iz svoje države), ki bi jih nato vadili, na koncu pa v vsaki državi na skupnem koncertu izvedli. Nastopali bi pevci (učenci, stari 11–13 let), glasbo bi izvajali učitelji. V vsaki državi bi izvajali druge pesmi z drugimi učenci (na vsakem srečanju bi sodelovali štirje učenci in dva učitelja iz vsake države).
Zaradi trenutnih epidemioloških razmer z dejavnostmi projekta še nismo začeli, smo pa zaprosili za podaljšanje projekta (do februarja 2023). Upamo, da se bodo razmere kmalu normalizirale in bomo lahko izvedli izmenjave učencev, sicer bodo druženja in predstavitve potekali na spletu.
Projekt sofinancira program Evropske unije Erasmus+.
Blaž Preglau, koordinator projekta


Osnovna šola Fram z letošnjim šolskim letom vstopa v že tretji mednarodni projekt, ki bo tekom dveh let obarvan s športom, zdravjem in medkulturno-jezikovno ozaveščenostjo. Gre za strateško partnerstvo med šolami, ki temelji na izmenjavi učencev.
Kot navajajo v krovni organizaciji Cmepius (http://www.erasmusplus.si/kljucna-aktivnost-2/) je namen KA2 projektov dvig kakovosti poučevanja, usposabljanja, učenja in mladinskega dela, modernizacija institucij in inovacija družbe. Aktivnosti znotraj KA2 morajo prinašati dolgoročne pozitivne učinke na sodelujoče organizacije, sisteme VIZ in tudi na posameznike, ki so neposredno ali posredno vključeni v projekte. Ti pa morajo na sistemski ravni sprožiti modernizacijo in krepitev sistemov vzgoje, izobraževanja, usposabljanja in mladine za odzivanje na sodobne izzive (zaposljivost, gospodarska stabilnost in rast, aktivno sodelovanje v družbi).
Namen aktivnosti je spodbuditi izmenjavo dobrih praks ter razvoj, prenos in implementacijo inovativnih praks na organizacijski, lokalni, regionalni, nacionalni in evropski ravni.
Partnerske države (Nemčija, Ciper, Španija, Finska in Slovenija) bomo pod spodbudnim naslovom OVERCOME (Premagajmo) združile skrb za duševno in telesno zdravje, obenem spoznavale tuje kulture in navade ter premagovale jezikovne ovire. Veliko pozornosti bomo posvetili tudi inkluziji in umeščanju otrok s posebnimi potrebami ter priseljencem.
Kot prva gostiteljica je določena prav naša šola, ki bo februarja 2020 zaorala ledino. O tem, kar bomo sejali in kasneje tudi želi, pa vas bomo sproti obveščali, zato nas spremljajte.
Već o samem projektu lahko zveste tukaj.
koordinatorica projekta,
Simona Napast
ERASMUS+ NA OSNOVNI ŠOLI FRAM
Gostje niso mogli prehvaliti naše lepe domovine, čudovitih Štajercev in gostoljubja tako učiteljev kot učencev na naši šoli, predvsem pa staršev, ki so na svoje domove sprejeli mlade ‘Erasmusovce’. S seboj so prav vsi odnesli nepozabne spomine. Bili smo spontani, a hkrati dobro organizirani. Šport in kulturo smo povezali s slovensko kulinariko ter med evropskimi gosti od vzhoda do zahoda in s severa do juga spletli pristne prijateljske vezi.