Danes, 20. novembra, je Svetovni dan otroka. Na ta dan, leta 1959, je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Deklaracijo o otrokovih pravicah, 30 let kasneje pa še Konvencijo o otrokovih pravicah, ki države podpisnice (193 držav) zavezuje, da otrokom in mladim do 18. leta zagotovijo osnove pravice.
Žal je v svetu še vedno okoli 240 milijonov otrok, ki umirajo zaradi vojn odraslih, nimajo doma, hrane in vode, se ne šolajo in ne igrajo, kot na primer v Palestini, Ukrajini in Sudanu. Za kršenje osnovnih pravic otrok ni nihče kaznovan, Organizacija združenih narodov pa se zdi nemočna.
Primer deklice iz Palestine: Janna Jihad je 15-letno palestinsko dekle, ki živi na Zahodnem bregu, ki je pod izraelsko okupacijo in zaznamovano s sistemsko diskriminacijo. V tem okolju so še posebej prizadeti palestinski otroci. Izraelske vojaške sile so številne ubile in ranile. Izrael se je zavezal s Konvencijo o otrokovih pravicah, da bo zaščitil pravice otrok, vendar pa to ne velja v primeru palestinskih otrok. Ko je bila Janna stara sedem let, je izraelska vojska ubila njenega strica. Od takrat na telefonu snema in dokumentira vojaško nasilje. Njeno načelno novinarstvo je pritegnilo neželeno pozornost in postala je žrtev nadlegovanja in groženj s smrtjo. Vendar je to ni ustavilo, ne bo odnehala, dokler se ne odpravi institucionalni rasizem, katerega žrtev je palestinski narod. Janna se bori za pravice vseh palestinskih otrok.